2021.01.27.
Keresztül-kasul Budapesten
Tudjátok milyen, amikor valaki kérdezi a családból, hogy hol a tejföl, és égre, földre esküdözik, hogy a hűtőben biztos nincs, mert már percek óta keresi, majd te odamész, kinyitod a fridzsi ajtaját, és leemeld a nagyjából szemmagasságban lévő polcról. Hát valahogy így vagyunk bizonyos budapesti kirándulóutakkal is - ott van a szemünk előtt, csak meg kell látnunk. Most 5 ilyen "rejtőzködő" városi sétát gyűjtöttünk nektek össze.
Zöld séta a Gellért tértől a Déli-pályaudvarig
Fotó: Oláh Dániel/Unplash
A 3,5 kilométeres útvonal igen egyszerű: a zöld jelzést kell követnünk a Gellért tértől a Vérmezőig. A Verejték lejtőn indulunk és itt van a séta egyetlen rövid emelkedője egészen a Gellért-hegy oldalába vájt ösvényig. Az útvonal a Citadellát kikerüli, de ha szeretnénk, a zöld háromszög jelzésen tehetünk egy kis kitérőt. A Dunával párhuzamosan a sziklafalon kanyargó ösvény a Szent Gellért-szoborig tart, majd innen nyugatra kanyarodik és az erdőből a Filozófusok kertjébe bukkanunk ki. Itt visszatérünk kicsit a civilizációba, mert a jelzést követve át kell kelni a Hegyalja úton, majd átvágunk a Tabánon. A Krisztina körút másik oldalára érve a Horváth-kerten is keresztülsétálunk, végül a Pauler utcán át jutunk ki a Vérmezőre, ahol megállhatunk játszani a Mikó utcai játszótéren, mielőtt utunk végállomására a Déli-pályaudvarhoz sétálnánk.
Kirándulás a Hármashatár-hegy 103 éves sétaútján
Fotó: parkerdo.hu
A nem túl sportos résztvevőknek jó hír, hogy ez a városi erdei ösvény végig szinte egy szintben kanyarog, így meg sem kottyanhat még nekik sem az a 3,5 kilométer (vagy oda-vissza 7). A ma Guckler Károly tanösvény néven ismert sétautat a névadó erdőmester 1918-ban alakította ki, majd 2018-ban került felújításra. Megközelíteni úgy tudjuk, hogy a Fenyőgyöngye étteremtől elindulunk a betonozott Hármashatárhegyi úton vagy a mellette futó kék jelzésen, majd áttérünk az útból jobbra kiágazó zöld keresztre (az amúgy a Feketesalak út), majd innen térünk rá a zölddel jelzett Guckler Károly útra, ami a Virágos-nyeregnél ér véget. A kirándulást 14 interaktív ismeretterjesztő tábla és két kiépített kilátóterasz teszi teljessé.
A Dunától az Apáthy-szikláig
Fotó: Globetrotter19, CC BY-SA 3.0/wikimedia
Ez az útvonal kicsit hosszabb, 5 és fél kilométer, de mindenképp érdemes belevágni. A Kavics utca - Árpád fejedelem út sarkáról indulunk és végig a zöld háromszög jelzést követjük. Ahogy baktatunk fel a Rózsadombon, az első érdekesség, ami utunkba akad, a sajnos eléggé elhanyagolt József-hegyi kilátó, aminek különlegessége, hogy a Megyeri hídtól a Rákóczi hídig egyszerre láthatjuk a Duna valamennyi hídját. Itt található az ország 10. leghosszabb barlangja is, a József-hegyi-barlang is, ez viszont csak külön engedéllyel látogatható. Tovább sétálva hamarosan a Ferenc-hegyre érkezünk, ahol kipróbálhatjuk az Europalánta Egyesület által létesített Érzékek ösvénye meseösvényt. Utunk elvezet a Balogh Ádám szikla mellett, majd a Kapy utcán átkelve a Vöröstorony utcán és Nagybányai úton keresztül megérkezünk az Apáthy-szikla alá, amit innen egy rövid gyalogösvényen érünk el. A szikla tetejéről pedig élvezhetjük a jól megérdemelt panorámát.
Túra az Erzsébet-kilátóba sportos családoknak
Fotó: szelforgo.hu
A 3 kilométeres túra hossza - vagy inkább rövidsége - ne tévesszen meg senkit: az út 275 méteres emelkedéssel bír, így csak azoknak ajánljuk, akik bírják és élvezik a hegymenetet. Vagy azoknak, akiket nem rettent vissza egy kis kihívás, és ha lassabban is, de szeretnének így feljutni a kilátóhoz. Az út a 291-es busz zugligeti végállomásánál indul. Innen a Csiga úton jutunk fel a zöld körtúra jelzéshez, amin balra indulunk el. Egy rövid sima szakasz után indul a hegymászás. Aki extra kihívásra vágyik, az elsőként a Tündér-sziklára is felkaptathat, majd folytathatja az utat az zöld körút jelzésen. Ez egy rövid szakaszon érinti a Tündérhegyi utat, majd ismét visszakanyarodik az erdőbe. A Tündérsziklától a zöld körút jelzés mellett a zöld háromszöget is megtaláljuk. Amikor a Tündérhegyi út után visszatérünk az erdőbe, jól figyeljünk, mert egy idő után a két jelzés elválik és nekünk a balra kanyarodó zöld háromszöget kell követni, ami azután felvezet a kilátóhoz. Innen visszasétálhatunk ugyanezen az úton vagy a Libegővel is visszatérhetünk kiindulópontunkra.
Körtúra a Kakukk-hegyen
Fotó: pabermann/indafoto.hu
A 4,5 kilométeres kirándulás kiindulópontja Csillebérc, a 21-es busz végállomása, ahonnan a piros négyzet jelzésen elindulva érjük el pár méter után a piros körút jelzést. Ez vezet minket körbe a Kakukk-hegyen. Bármelyik irányba elindulhatunk, hiszen a jobbra elindulva legyőzendő 165 méter emelkedés és 175 méter lejtés az ellenkező irányba is nagyjából ugyanannyi erőfeszítést igényel. Az út során remek panoráma nyílik Budaörsre és a Kő-hegyre, illetve megfigyelhetünk piktortégla-üregeket is a Kakukkhegyi erdősor környékén. Ezekből az üregekből régebben a helyi családok egy speciális anyagot termeltek ki, amiból festőtéglát készítettek. Az omlásveszély miatt ezeket csak kívülről vegyük szemügyre.
2021. január 27.